Навчальна робота

Робота краєзнавчого відділу проводиться згідно з програмою Всеукраїнського руху учнівської молоді “Моя земля – земля моїх батьків”. Відділ організує та керує діяльністю учнівських об’єднань краєзнавчого напряму, яка спрямована на розширення та поглиблення знань школярів з історії, археології, екології, географії, геології та народознавства, залучення до активної науково-дослідницької діяльності, сприяння розвитку творчої особистості школярів.

У відділі краєзнавства працюють гуртки за напрямами: географи-краєзнавці, юні екологи, юні геологи, основи географо-краєзнавчих досліджень, історики-краєзнавці, юні музеєзнавці, юні етнографи, народознавці,  юні туристи- краєзнавці.

Велику увагу педагоги відділу приділяють профорієнтації, роботі з обдарованою молоддю, особливо з сільських шкіл. З цією метою на облСЮТур діють обласні очно-заочні школи юних істориків та географів.
На базі відділу з 1976 року діє наукове товариство юних краєзнавців “Слідопит”, яке стало у 1994 році базою для відкриття секцій історико-географічного напряму Харківського територіального відділення Малої академії наук України.  За роки діяльності відділення близько 2000 учнів брали участь у роботі секцій, 468 з них стали переможцями обласного етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт. Декілька років поспіль юні краєзнавці Харківського територіального відділення МАН – кращі на Україні. З 2017 року у Харківській області створено новий заклад позашкільної освіти КЗ “Харківська обласна Мала академія наук Харківської обласної ради”, і вихованці гуртків станції продовжують брати активну участь у роботі секцій та виборюють призові місця. 

Юні краєзнавці Харківщини – активні учасники Всеукраїнських акцій та експедицій “Моя Батьківщина – Україна”, “Мій рідний край, “Край, в якому я живу”, “Українська революція: 100 років надії і боротьби”. Вже 15 років поспіль з ініціативи КЗ “Харківська обласна станція юних туристів” проводиться Всеукраїнська філософська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді “Пізнай себе, сій рід, свій нарід”. Значну увагу працівники відділу приділяють військово-патріотичному вихованню. Щорічно учні навчальних закладів беруть участь у військово-патріотичній акції “Слобожанські дзвони Перемоги”, збирають відомості про події Другої світової війни, війни в Афганістані, подвиг ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, долі односельців, доглядають за могилами загиблих воїнів, прокладають маршрути місцями бойової слави. З 2014 року юні краєзнавці Харківщини збирають матеріали про Героїв Небесної Сотні та воїнів – учасників бойових дій на  Сході України. 

Методисти краєзнавчого відділу проводять семінари для керівників шкільних музеїв, учителів географії та керівників природничих, геологічних, фольклорно-етнографічних гуртків, готують методичні рекомендації з краєзнавства для вчителів області, надають їм методичну допомогу, узагальнюють досвід кращих організаторів краєзнавчого руху.

Важливий напрямок роботи відділу – організація діяльності музеїв при закладах освіти області. На базі закладів освіти Харківської області діють 343 музеї історичного, краєзнавчого, військово-патріотичного, літературного та інших профілів. В музеях ведеться значна пошукова, освітня, виховна робота.

Традиційним стало проведення масових краєзнавчих заходів: обласних зльотів юних краєзнавців, конкурсів юних мінералогів, олімпіад юних геологів Харківщини, історико-краєзнавчих конференцій.

Відділ підтримує зв’язки і плідно співпрацює з ЗВО, НДІ (УкрНДІгаз, УкрНЦОВ), виробничими (ВО “Харківліс”, ВО “ПівденУкргеологія”) та громадськими організаціями (товариства охорони природи та охорони пам”яток історії, НТТ нафтової та газової промисловості та ін.).

 

Співробітники відділу:

  1. Скриль Ірина Анатоліївна – завідувач відділу
  2. Пушкар Ірина Іванівна –  методист з музейної роботи, методист вищої категорії
  3. Мисюкевич Аліна Володимирівна – методист відділу, методист І категорії
  4. Мархалюк Наталія Петрівна – методист відділу, методист І категорії
  5. Пристюк Надія Петрівна – методист відділу, керівник історичних гуртків
  6. Павелко Інна Віталіївна – методист з інформаційно-методичного забезпечення, методист І категорії
  7. Астапова Тетяна Миколаївна – керівник географічних гуртків, керівник гуртка-методист
  8. Кривопустов Сергій Миколайович – керівник екологічних гуртків
  9. Распопов Андрій Миколайович – керівник геологічних гуртків
  10. Кривопустова Алла Борисівна – методист ІІ категорії 
  11. Беліменко Андрій Олександрович – керівник археологічних гуртків
  12. Коваленко Майя Леонідівна – керівник народознавчих гуртків
  13. Калашникова Лариса Олександрівна – керівник народознавчих гуртків
  14. Добровольська Наталія В’ячеславівна – керівник географічних гуртків.